Lekarstwo z fonicznymi transmisjami na facebook

 
W gdańskim Ratuszu Staromiejskim organizowane są comiesięczne spotkania z poezją. Organizatorem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury, ale nazwa Krakowski Salon Poezji w Gdańsku wyraźnie wskazuje na bezpośrednie nawiązanie do cotygodniowych spotkań w Krakowie
 

 
Gdańskie spotkania odbywają się na pierwszym piętrze, w imponującej "Wielkiej Sali" Ratusza z oryginalnym drewnianym stropem i obecnie nazywana jest Salą Mieszczańską.Wejście tam po schodach jest utrudnieniem dla starszych osób, które czują się niekomfortowo, gdy muszą korzystać z pomocy, a zamontowanie technicznych usprawnień ograniczają w tym zabytkowym obiekcie kwestie konserwatorskie.
 
   
 
Z myślą o tych osobach oraz mających problem z dojazdem są na facebook udostępniane transmisje z fonią. Spotkanie 17 XII 2023 poświęcone było Wiesławie Szymborskiej. Program przygotowała Marta Jankowska - Kalmus. Czytała fragmenty biografii poetki oraz jej wiersze komentujące wydarzenia z życia. Można było także posłuchać nagrań z Wiesławą Szymborską czytającą swoje wiersze. Oprawę muzyczną zapewniły piosenki Elli Fitzgerald, którą nasza noblistka uwielbiała. Wykonała je wokalistka jazzowa Alicja Sobstyl ze towarzyszeniem fortepianu, przy którym zasiadł Jakub Janoszek. 
 

 
Transmisje na facebook można sobie odtworzyć nawet ze smatfonem, a podłączenie do niego słuchawek zapewnia lepszą słyszalność, o którą warto zadbać. Słuchając tylko z głośniczkiem telefonu traci się w tym nagraniu z 17 grudnia ciekawy efekt psychoakustyczny, bo osoby na scenie, a także fortepian brzmią bardzo wyraźnie, a głos poetki jest "zaświatowy", co wprowadza wyjątkową atmosferę dla tego spotkania z poezjąWiele możliwości dla indywidualnego słuchania w domu lub w kameralnej grupce 2-3 osób daje rozwiązane nazywane w Skandynawii inteligentnym głośnikiem, czy prosty soundbar do telewizora. Transmisje są również dla osób mieszkających w Sztokholmie, gdzie takie spotkania z poezja odbywają się tylko 3 razy do roku. Z myślą o szwedzkiej Polonii sprawdzona została nawet oferta audio w sztokholmskim sklepie
 
Wcześniej koncepcja dla tych transmisji, ale w szerszym kontekście i dla większego grona została zaprezentowana na łamach organu szwedzkiego oddziału Organisation Internationale des Scénographes, Techniciens et Architectes de Théâtre., a także Scen Sverige.w strukturze International Theatre Institute
 

Opiera się na praktycznym doświadczeniu z m.in. transmisjami Programu Uniwersytetu Bałtyckiego, a nawet czasów, gdy PC nie obsługiwał jeszcze fonii i np dla szwedzkich banków zostały zrealizowane zlecenia pn Dator TV, gdzie dla komputerowej prezentacji zapewniona była wysoka jakość dźwięku. Podobnie na przełomie wieku dla polskich studentów zapewniona została na łączach telefonii cyfrowej optymalna jakość dźwięku podczas interaktywnych kursów na dystans z kilkudziesięcioma uczelniami europejskimi.


Tani kabelek pozwala odtwarzać udostępniony na facebook strumień z Gdańska również ze smartfonem lub komputerem podłączonym do domowego zestawu audio, co zapewnia dużo lepszą słyszalności. Poruszone jest to pt Jak podłączyć PC z zestawem audio ?
 


W PC warto jest zainstalować przeglądarkę Pale Moon i ustawić w niej dla obsługi podcastu program do odtwarzania muzyki: AIMP lub foobar2000. Wszystkie te 3 programy są bezpłatne. Takie rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej dla słuchania muzyki ze Soptify, Deezer i Tidal. Pozwala korzystać z Windows Audio Session Application Programming Interface i softwarowego nadpróbkowania przy przetwarzaniu cyfrowego sygnału transmisji na analogowy dla optymalnego wysterowania głośników lub słuchawek. Rozwiązania z ofert RTV są znacznie droższe i najczyściejszej nie zapewniają podobnej precyzji.
 

 
W praktycznych testach takie rozwiązanie dla strumienia z facebook wypadło zadowalająco nawet z all-in-one Hewlett-Packard, gdzie z założenie nie jest przewidziane podłączenie zewnętrznych głośników.
 

Imponujące jest to, co z tego strumienia można odtworzyć z PC, który ma zaawansowaną płytę główną. Jest to jednocześnie sprawdzian, że konfiguracja dla transmisji została bardzo rzetelnie przygotowana. Szerzej ten temat jest poruszony pt Audio z facebook i referencyjny PC4uMusic

Testy wypadły również dobrze z laptopem, gdzie można zastosować większość elementów z referencyjnej konfiguracji. Ograniczenia są głownie z wyjściem analogowym dla zewnętrznych głośników stereofonicznych. Nie można skalibrować ich rozmieszczenia. Jest natomiast wiele bardzo praktycznych możliwości dla organizowania spotkań z poezją transmitowaną w strumieniu na facebook.
Chińskie głośniczki za ok 300 zł para lepiej poradzą sobie od wbudowanych w laptopie, co sprawdzi się w domu dla indywidualnego słuchania lub w kameralnej grupce. Wystarczy podłączyć je prostym kabelkiem o czy było już wspomniane. Brak możliwości w laptopie, by właściwie skonfigurować ich rozmieszczenie nie wyklucza innych zalet dostępnych z oprogramowaniem i w tym temacie jest tekst pt AAF to pozornie nieco tajemniczy sterownik

 
ObrazekObrazek

Inną opcją jest podłączenie aktywnego głośnika mono. Taki może być także dla większej grupy, co dobrze sprawdziło się nawet w lokalu z niekorzystnymi warunkami akustycznymi i jest o tym szerzej pt Aktywny zestaw estradowy typu soundbar dla odtwarzania muzyki w szerszym gronie.


Komentarze

Para aktywnych głośniczków była w promocji , a obecnie kosztuje między 430 i ponad 500 zł, ale już np z DSP

Popularne posty

51 tys za polski zestaw dla odtwarzania winylu

Odtwarzacz winylu i szalaku dla cyfrowego zapisu

Analogowo ze streamingu do nowoczesnego zestawu Unitry

Atutem dla muzyki z PC jest jego otwarta struktura

Analogowe radio FM jest od dawna cyfrowe

Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Anni-Frid Lyngstad solowo z winylu i CD na PC

34 000 PLN za zestaw do odtwarzania winylu

Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem?

Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV