Akustyczne przetworniki dla PC4uMusic w skandynawskich stolicach


Wszystkie skandynawskie stolice mają sklep, gdzie słuchający muzyki z PC mogą kupić dobry przetwornik elektroakustyczny. Najczęściej używane są słuchawki, więc jest w czym wybierać i aby w pełni korzystać z ich możliwości warto mieć zainstalowany w PC optymalny sterownik procesora dźwięku.

W tych sklepach są nawet ręcznie wykonane słuchawki amerykańskie. W opisie podane jest, że doskonałe właściwości zapewniają w nich membrany cieńsze od ludzkiego włosa, które  są jednak 4-krotnie większa od tych w tradycyjnych słuchawkach. Wyróżniają się szybkością odpowiedzi, radykalnie zredukowanymi zniekształceniami, wyższą rozdzielczością i udoskonalonym obrazowaniem. Magnesy umieszczone po obu stronach membrany zapewniają jednakową siłę napędową na całej powierzchni membrany, co skutkuje niemal zerowym poziomem zniekształceń. Tak zaawansowana konstrukcja warta jest oczywiście dobrego wzmacniacza, by je optymalnie wysterować z np domowym wzmacniaczem w zestawie audio.

Słuszne oferowany jest w tym sklepie także pakiet ze słuchawkami legendarnej marki niemieckiej z zewnętrznym DAC od chińskiego producenta dla przetwarzania z precyzją 32 bit / 384 kHz, co pozwoli relaksować się w domu lub hotelu muzyką dostarczaną w strumieniu nawet ze smartfonem posiadającym logo nadgryzionego jabłka, które nie posiadają już wyjścia dla sygnału analogowego. Warto jednak zwrócić uwagę na tematy poruszone pt 384 kHz w ofercie RTV bywa wiarygodne nieco inaczej


Są również niedrogie głośniki aktywne na biurko z mocą 60 W i bardzo one zyskują z odpowiednim ustawieniem w PC parametrów ich rozmieszczenia. Ze sterownikiem najbardziej popularnego procesora dźwięku na płytach głównych stacjonarnych PC jest często możliwość manualnego ustawienia. W laptopach nie ma takiej możliwości dla wyjścia słuchawkowego, do którego można podłączyć te głośniki.


Podłączenie ich do komputera nie może być bardziej proste i plątanina kabli jest ograniczona do minimum. Chiński producent z własną marką skupia się zarówno na dobrym dźwięku, jak i na stylowym wyglądzie pasującym do każdego domu. Oferuje szeroką gamę produktów audio zarówno do użytku domowego, jak i do użytku profesjonalnego, począwszy od samochodowego sprzętu audio, słuchawek, głośników i mikrofonów.

Miłym zaskoczeniem jest szeroka gama aktywnych monitorów studyjnych. Przystępną cenę ma monitor, który zapewnia 106 db SPL z tradycyjnym 5 calowym przetwornikiem i wzmacniaczem 50 W dla niskiego pasma dźwięku oraz bardzo zaawansowaną konstrukcją dla precyzyjnego odtwarzania wysokich tonów. To popularna marka niemiecka i jest z nią kilka modeli. Największy jest 3-drożny z 8-calowym basem oraz w wersji na prawą i lewą stronę, a do tego ma również wbudowany DSP.


Zupełnie inna cena jest oczywiście za małe monitory najbardziej renomowanej marki mikrofonów studyjnych. Oferowane są w pakiecie pozwalającym na perfekcyjne skalibrowanie ich do odtwarzania muzyki w konkretnym pomieszczeniu. W tym zestawie wysoka jakość mikrofonu zapewnia optymalne parametry dla odtwarzania muzyki z tymi głośnikami. Ta oferta z marką Neumann, która jest kultowa w świecie produkcji nagrań z muzyką pokazuje znaczenia właściwego skalibrowania odsłuchu. W dużo szerszym kontekście temat poruszony jest pt Alternatywa korekty charakterystyki fazowej - phase response


Jest także jeszcze bardziej zaawansowana oferta tego typu od fińskiego producenta. Na przykładzie różnych instalacji z fińskimi monitorami studyjnymi tego producenta opary jest tekst z zagadnieniem, że dobieranie zestawu audio dla odtwarzania muzyki z PC nie jest niczym dziwnym. Z wizyty u polskiego przedstawiciela jest notka pt Aktywne monitory studyjne Genelec z oprogramowaniem do perfekcyjnego ich skonfigurowania dla wiernego odtwarzania muzyki


Można również znaleźć relatywnie niedrogie monitory studyjne z szerokimi możliwością konfiguracji z oprogramowaniem. Drogie monitory z zaawansowanym systemem kalibracji mają często rozwiązania na bazie systemu wbudowanego, co ma istotny wpływ na ich wysoką cenę. Niezależne rozwiązania z oprogramowaniem są jednak cały czas rozwijane i stają się bardzo konkurencyjne. Jest to uwzględniane z konfiguracją PC4uMusic, ale w przypadku potrzeby ekstremalnie precyzyjnego pomiaru dla kalibracji rozmieszczeni głośników cena mikrofonu oczywiście pozostaje. Nawet dla fińskiego rozwiązania, które jest unikalne dystans ciągle się zmniejsza.


Jest także Sonab OD 11, czyli współczesna oferta bezprzewodowa na bazie legendarnej konstrukcji szwedzkiej z lat 60 ubiegłego wieku. Sprzedawany jest w ofercie sklepu jako "głośnik bluetooth", czyli dla mono, ale i w parze dla stereo. Odtwarzanie stereofoniczne z nimi ma cechy pokrewne z ortoakustycznym. Ten temat poruszony został na bazie bardziej zaawansowanych rozwiazań w tekście pt Alternatywa ortoakustyczna z lat 70 warta renowacji

Można nawet kupić zgrabne głośniki aktywne z tekstylnym obiciem, by lepiej komponowały się w domu. Są z legendarną marką szwedzką i sprzedawane pojedynczo. Ich temat i podobnych rozwiązań jest poruszony pt  Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem? Taki głośnik pasuje dla indywidualnego lub w grupkach 2-4 osób słuchania w domu transmisji z Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku. Będą z nimi zrobione specjalne testy z konfiguracją PC4uMusic skoncentrowaną na odtwarzaniu ludzkiego głosu.

W tych testach bardzo przydane będą nagrania tej samej wokalistki z wieloma językami, którymi posługuje się na co dzień w pracy, a jej głos jest anielski.Wyjątkiem jest piosenka japońska, która wykonana jest podobnie jak robione jest to często w operach, czyli śpiewana jest tylko ze słuchu. Okazało się, że specyfika strun głosowych wokalistki nadaje pełniejsze brzmienie dla treści tej piosenki. Testy mają wykazać na ile te relatywnie proste głośniki zniekształcą niuanse w nagraniach.

W sklepie jest także do kupienia zestaw nagłośnienia estradowego, który pasuje słuchaczy w większej grupie i lokalu z nawet bardzo trudną akustyką.

Podobne rozwiązanie z amerykańską marką zapewniło w sopockim hotelu Rezydent właściwe odtwarzanie muzyki w lokalu z niekorzystnymi warunkami akustycznymi, co jest opisane pt Aktywny zestaw estradowy typu soundbar dla odtwarzania muzyki w szerszym gronie. Zestaw w skandynawskich sklepach oferuje natomiast lepszy wzmacniacz, by skutecznie ograniczyć ryzyko przesterowania dźwięku w większym pomieszczeniu. Mniejsze grupy 5-10 osób w prywatnym salonie z przyjazną akustyką mogą skorzystać ze wspomnianego już wcześniej Sonab OD 11. 

 

PC4uMusic custom-made configurations


Komentarze

 1. Anna-Katarina Schatzl śpiewa jak anioł po szwedzku, słowacku, angielsku, niemiecku, francusku i japońsku. Była wokalistką grupy rockowej Mauar, która.znana jest także w południowej Polsce. Na co dzień jest asystentem wykonawczym Sztokholmskiego Festiwalu Muzyki Dawnej,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wikipedia podaje na temat Moduar https://pl.wikipedia.org/wiki/Maduar

   W 1994 roku grupa zajęła trzecie miejsce na festiwalu Bystrické zvony. Ponadto zespół wygrał konkurs Rock FM Fest, który odbył się w dniach 14–15 października w Bańskiej Bystrzycy (nagroda jury i nagroda publiczności). W tym samym roku nagrali swój pierwszy album pt. I Feel Good. W grudniu 1995 r., po niecałych dwóch miesiącach od premiery, album Space pokrył się złotem, a teledysk zdobył nagrodę jako najlepszy teledysk 1995 roku na Słowacji w programie Triangel[2].

   Usuń
  2. Wikipedia w j. ang. o Sztokholmskim Festiwalu Muzyki Dawnej
   https://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_Early_Music_Festival

   Usuń
 2. w informacji chińskiego producenta podane jest

  Zastosowany DAC w E10K-TC to PCM5102 z ulepszeniami płaskości i opóźnienia wewnętrznego filtra cyfrowego – co oznacza lepszą jakość audio oraz mniejsze opóźnienia dźwięku. Dodatkowo wysokoprądowy obwód wzmacniacza E10K-TC zapewnia świetną moc wyjściową z jednocześnie doskonałą reakcją przejściową.

  https://fiio.pl/produkt/fiio-e10k-tc-type-c-wzmacniacz-sluchawkowy-z-dac/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednocześnie podane jest tam

   Złącze USB typu C zapewnia większą kompatybilność urządzenia z różnorodnymi źródłami dźwięku. Jednocześnie wyjścia słuchawkowe/liniowe/koncentryczne (do 24bit/192kHz) zapewniają łatwość podłączenia do innych urządzeń.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Odtwarzacz winylu i szalaku dla cyfrowego zapisu

51 tys za polski zestaw dla odtwarzania winylu

Analogowo ze streamingu do nowoczesnego zestawu Unitry

Atutem dla muzyki z PC jest jego otwarta struktura

Analogowe radio FM jest od dawna cyfrowe

Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Anni-Frid Lyngstad solowo z winylu i CD na PC

34 000 PLN za zestaw do odtwarzania winylu

Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV

Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem?