Berwaldhallen w domu z FLAC i SR P2

Obrazek

Z okazji Wielkanocy Szwedzkie Radio nadawało w Wielki Piątek w programie drugim Pasję według św. Mateusza. Jest jedną z dwóch zachowanych w całości pasji Johanna Sebastiana Bacha, a jej premiera była także w Wielki Piątek 11 kwietnia 1729. Potem 100 lat przeleżała w archiwum, aż odkrył ją i przedstawił światu Feliks Mendelssohn 11 marca 1829 w Sing-Akademie zu Berlin. Teraz w domu słuchanie jej ze strumienia Free Lossless Audio Codec było również wyjątkowym przeżyciem.

Obrazek

Była to retransmisja koncertu z 2019 w sztokholmskiej Berwaldhallen. Ta wykuta w skale sala koncertowa ma kształt sześciokąta i 1 302 miejsca siedzące, a na scenie dla 100 muzyków. Wygląd tego miejsca jest z całą pewnością imponujący dla każdego, kto jest zainteresowany aspektami technicznymi z akustyką.

Obrazek

Natomiast z zewnątrz nie zwraca na siebie szczególnej uwagi. Jest jednak idealna dla nagrań, bo nie ma zakłóceń akustycznych. Zapewnia to komfortowa ciszę, na którą słuchacze w mniejszym stopniu zwracają uwagę, ale jest zbawienna przy nagrywaniu. Szczególnie ważne było to w erze nagrań analogowych. Nośniki analogowych nagrań miały bardziej ograniczony potencjał dynamiki, czyli pasma pomiędzy przesterowaniem, a szumem. Konieczny był kompromis z przesterowaniem, czyli akceptowaniem w miarę akceptowalnego przekłamania, gdy alternatywą jest większe spowodowane szumem.

Wewnątrz również nie imponuje wystrojem, ale warto jest posłuchać tego, co jest tu prezentowane. Nie zadbano tu o powszechnie postzreganą wytworność dla gości. Zapewniono w zamian, by muzycy i technicy mieli komfortowe warunki pracy.

Obrazek

Właśnie to słychac w domu przy kawie ze strumień FLAC odtwarzanego z głośnikami i optymalną do tego konfiguracją PC4uMusic.

Zapewnia to odróbka cyfrowego sygnału na analogowy z nadpróbkowaniem 32 bit / 192 kHz ., co można uzyskać z bezpłatnymi programami do odtwarzania muzyki. Istotna jest także optymalna kalibracja sygnału dla rozmieszczenie głośników. Temat poruszony jest pt PC4uMusic dla WASAPI hardwarowo i softwarowo


 Można równeiż odtwarzać z 4 głośnikami i o tym jest m.in. pt Ambiofonia klasycznie ze strumieniem FLAC 48 kHz


Dostęp ze strumieniem szwedzkiego radia do ciekawych nagrań poruszony został pt  FLAC i Muzyczna Noc Euroradia

Komentarze

  1. Berwald jest uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów szwedzkich XIX wieku[1]. Tworzył pierwsze w Szwecji utwory symfoniczne. Wypracował własny, oryginalny styl, mimo wpływów muzyki Ludwiga van Beethovena i wczesnych romantyków niem. Stworzył 6 symfonii i innych utworów orkiestrowych, a także koncerty skrzypcowe, koncert fortepianowy, utwory kameralne, fortepianowe, organowe, kantaty, opery i operetk

    OdpowiedzUsuń
  2. Berwaldhallen jest siedzibą Orkiestry Symfonicznej Szwedzkiego Radia oraz Chóru Szwedzkiego Radia. Przyjmuje orkiestry gościnne ze Szwecji i zagranicy. Większość koncertów SRSO w hali jest transmitowana na żywo w ogólnokrajowej stacji P2, inne są również transmitowane za pośrednictwem Europejskiej Unii Nadawców.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Odtwarzacz winylu i szalaku dla cyfrowego zapisu

51 tys za polski zestaw dla odtwarzania winylu

Analogowo ze streamingu do nowoczesnego zestawu Unitry

Atutem dla muzyki z PC jest jego otwarta struktura

Analogowe radio FM jest od dawna cyfrowe

Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Anni-Frid Lyngstad solowo z winylu i CD na PC

34 000 PLN za zestaw do odtwarzania winylu

Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV

Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem?