17 lat AIMP i muzyczny podcasting

W konfiguracji PC4uMusic szczególne znaczenie ma bezpłatny program AIMP, a konkretnie obsługa w nim Windows Audio Session Application Programming Interface. Sprawdza się wyśmienicie w konfiguracji Audiophile Music Server PC, by w domu odtwarzać z nadpróbkowaniem 32 bity/192 kHz pliki z muzyką zapisaną na twardym dysku. Równie dobrze radzi sobie przy konfiguracji Bar PA Music Server PC dla serwowania gościom nierozcieńczonej muzyki i niezawodnej pracy w trudnych warunkach lokalu gastronomicznego. Świetnie się sprawdza także dla odtwarzania muzyki dostarczanej w strumieniu, czyli z konfiguracją Brodcasted Music Reciver PC i dobry przykład tego opisany został wcześniej w tekście pt Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast 
 
 Obrazek
 
AIMP stwarza nawet możliwości dla współczesnego dyskdżokeja. Serwer na PC zapewnia mu swobodny dostęp do dużej ilości plików z muzyką, które są zgrane z płyt lub dostarczone w strumieniu. Może je z AIMP serwować swoim słuchaczom z lepszą jakość dźwięku. W praktyce konfiguracja DJ PA Music Server PC jest jednak dla tradycyjnie używanego oprogramowania z niezbędnymi w tej pracy funkcjami. Nie wyklucza to, by stworzyć w PC niezależne konfiguracje, które będą dostępne w konkretnym zalogowaniu, jedną dla baru, a drugą dla DJ - i nawet dla kilku. Bar może korzystać z zasobów sieci, a DJ z własnych i nie musi do tego za każdym razem targać płyt. Nagłośnienie w lokalu można także optymalnie ustawić w PC na potrzeby baru i DJ.

 

Artem Izmaylov Media Player ma już 17 lat i warto przy tej okazji ( 8 sierpnia) pogratulować jego twórcy. W tym dniu udostępnił również wersję 5.30.2505 Beta dla Windows, która obsługuje Virtual Studio Technology i próbkowania 768 kHz.


Obsługa VST to otwarcie nowych możliwości z zewnętrznymi programami dla np kalibracji osłuchu w studio. Systemowe sterowniki Windows mają prostą funkcję Room Correction z automatycznym dostosowaniem odtwarzania dźwięku względem ustawienia głośników, ale inne możliwości mają swoje zalety. Taką szersza możliwość ma foobar2000 z wtyczką MathAudio Room EQ, która do studia oferowana jest dla Mac i Windows na bazie VST. Obsługa WASAPI nie jest jednak w foobar równie precyzyjna, jak w AIMP, chociaż bez wątpienia dobra.

Obrazek

Trudno jest jednak trafić na muzykę zaprezentowaną np podczas festiwalu w Sopocie, by ją optymalnie odtworzyć w domu z AIMP i zestawem hi-fi. W tym roku fonia w telewizyjnej transmisji z sopockiego festiwalu miała lepszą jakość. Można to było usłyszeć nawet z głośniczkami płaskiego telewizora. Szkoda, że radio RMF, które jest współorganizatorem tego wydarzenia nie udostępnia nagrań w formie podcastu. Najprawdopodobniej powodem były kwestie związane z prawami autorskimi i hasło "Włacz się w zabawę" na ilustracji powyżej to tylko  statyczny anons imprezy.
 

Poprawa jakości to najprawdopodobniej zasługa amerykańskiego właściciela TVN, bo szczególnie interesujące były fragmenty, które pasują do promowanego z nazwą Warner Bros Discovery hasła na jesień 2023. Najprawdopodobniej w ramach tego były nowe atrakcje towarzyszące, które odbywały się w ciągu dnia poza Operą Leśną, a w programie Festiwalu pojawiło się kilka wyjątkowo profesjonalnie zrealizowanych aranżacji znanych utworów.

Wykorzystanie znanych utworów jest zgodne z trendem, o którym Krzysztof Nowak napisał w Polityce nr 34. Tekst na str. 78 zatytułował "W roli idoli", a w wersji elektronicznej "Już te melodie kiedyś słyszeliśmy. Dlaczego w Polsce odżywa moda na covery". Artykuł rozpoczyna wyjaśnienie: Występy artystów naśladujących wyglądem i repertuarem wielkie gwiazdy muzyki stają się w Polsce coraz popularniejsze. Mają już swój festiwal, a głównym sprzymierzeńcem zjawiska została telewizja. 

Taki festiwal organizuje Polsat. Recenzje z niego wskazują, że tym, którzy tam nie byli, a są zainteresowani, wystarczy odtworzenie sobie w przeglądarce filmików dostępnych na  YouTube. Ta impreza koresponduje bezpośrednio z programem "Twoja twarz brzmi znajomo". Jest wysoce prawdopodobne, że uczestnicy tego programu z czasem zdominują ten festiwal.

 
Inaczej sprawa wyglądała z kilkoma aranżacjami na Top of the Top Sopot Festival 2023, które miały bardzo wysoki poziom. Słychać było, że zostały wyjątkowo rzetelnie przygotowane i nie były to próby imitowania, a nowe interpretacje znanych utworów. Podobne mechanizmy są normą z muzyką klasyczną i dla jazzowych evergeens. Perełek z sopockiego festiwalu w 2023 z wiecznie zielonymi przebojami można poszukać na YouTube, ale przeglądarka ma ograniczenia z jakością odtwarzania muzyki. Normalnie mając już adres filmiku można w AIMP skorzystać z wtyczki dla YouTube, ale bardziej praktycznie jest zapisać z udostępnionego filmiku na dysk plik mp3 i odtworzyć go z AIMP. 

Na YouTube sopockie nagranie np Przybysz i Zalewskiego z "Buenos Aires" jest jednak bardzo oporne, by posłuchać z niego muzyki z lepszą jakością odtwarzania dźwięku. Nagrania z wcześniejszych festiwali nie sprawiały takich trudności. Dostęp do nagrań z 2023 roku mają zalogowani w serwisie player.pl i w informacji podane jest: "oglądaj w pakiecie za 10 zł / 30 dni". Tu jest najprawdopodobniej powód problemu na innych platformach. Jest to rodzaj oferty z podcastem, w której jakość odtwarzania muzyki nie jest priorytetem. Można jednak skonfigurować PC, by ze strony internetowej wierniej odtwarzać nagranie. Przeglądarka PaleMoon ma możliwość zmiany "odtwarzacza" i podania tu AIMP, a także skonfigurowanie systemowego kodeka na LAV i właściwe ustawienie dla opóżnienia fonii i wizji.

W temacie wspomnianych powyżej festiwali jest ciekawa notka z relacjami serwisu TVN Dzień dobry Wakacje, którą zatytułowano Tomek Barański o tanecznych przygotowaniach do festiwalu. "Dwa tygodnie ciężkiej pracy"

Rok wcześniej Polsat News przedstawił pokrewny trop pt  Tomasz Barański: Choreografia w Sopocie nie z tej ziemi. Widać tu, że prawa autorskich w projektach z imprezami muzycznymi to nie tylko kwestia nadawców, ale także najróżniejszych aktorów, a kilka wyjątkowo profesjonalnie zrealizowanych w Sopocie aranżacji znanych utworów ma swoją wartość rynkową. 

Fonia utworów udostępnianych w filmikach na YT ma próbkowanie 44,1 kHz, które stosowane jest dla dystrybucji płyt CD. W filmikach z relacjami fragmenty utworów pozostają ze standardem używanym przy produkcji  48 kHz i takie najprawdopodobniej jest dla bezpośrednich transmisji telewizyjnych.


Komentarze

  1. Evergreen (czyli „wiecznie zielony”) – określenie (głównie w dziennikarstwie muzycznym) piosenki, utworu muzycznego cieszącego się niesłabnącą popularnością przez wiele lat, często wykonywanego przez różnych wykonawców, czasem w kolejnych pokoleniach, inaczej standard. Do klasy evergreen zalicza się utwory, które przeszły próbę co najmniej 20 lat.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Evergreen_(muzyka)

    OdpowiedzUsuń
  2. TVN Warner Bros. Discovery – polski oddział amerykańskiego przedsiębiorstwa środków masowego przekazu i rozrywki Warner Bros. Discovery. Powstał w maju 2018 roku pod nazwą TVN Grupa Discovery w wyniku przejęcia Grupy TVN przez przedsiębiorstwo Discovery. W maju 2022 roku, w następstwie fuzji Discovery z koncernem WarnerMedia, przyjął aktualną nazwę i rozszerzył działalność o usługi odziedziczone po WarnerMedia. Oddział podlega bezpośrednio Warner Bros. Discovery International, czyli jednostce przedsiębiorstwa zajmującej się działalnością poza Stanami Zjednoczonymi.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/TVN_Warner_Bros._Discovery

    OdpowiedzUsuń
  3. Taki był Undercover Festival 2023 w Polsacie. Oglądaj!

    Zobacz niesamowite występy najlepszych tribute bandów na scenie w Warszawie. W Legia Park wybrzmiały przeboje takich gwiazd jak Bruno Mars, Ed Sheeran, The Rolling Stones, Harry Styles, U2 czy AC/DC. Hity jakich jeszcze artystów zaśpiewano podczas koncertu Undercover Festival 2023? Oto relacja i wideo z wyjątkowego wydarzenia transmitowanego przez Polsat!

    https://www.polsat.pl/news/2023-08-25/taki-byl-undercover-festival-2023-w-polsacie-ogladaj/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twoja Twarz Brzmi Znajomo - oficjalna strona programu https://www.polsat.pl/program/program-twoja-twarz-brzmi-znajomo/

      Usuń
    2. WP teleshow opublikował artykuł pt: "Masakra, dramat, niewypał". Festiwal Polsatu zrównany z ziemią
      https://teleshow.wp.pl/widzowie-nie-maja-litosci-koncert-polsatu-rozerwany-na-strzepy-6934500337253280a

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. WP teleshow opublikował również artykuł pt: Nie tylko młodość, czyli ważna lekcja dla TVN. Podsumowanie Top of the Top Sopot Festival 2023
    https://teleshow.wp.pl/nie-tylko-mlodosc-czyli-wazna-lekcja-dla-tvn-podsumowanie-top-of-the-top-sopot-festival-2023-6934315744529312a

    OdpowiedzUsuń
  6. Wikipedia pofaje o Tomaszu Barańskim m.in.

    W 2010 został półfinalistą piątej edycji programu rozrywkowego TVN You Can Dance – Po prostu tańcz, a także zadebiutował jako trener tańca w dwunastej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami.

    Od 2014 występuje jako trener tańca w programie Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami,

    stworzył grupę taneczną „Next”, która zadebiutowała występem w trakcie Sopot Hit Festiwal 2014 transmitowanego przez telewizję Polsat.

    W 2018 stworzył choreografię do telewizyjnego musicalu Hotel Nostalgia (emitowanego w TVP) oraz zwycięskiego występu Roksany Węgiel w finale 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Bara%C5%84ski

    OdpowiedzUsuń
  7. Grupa Festiwalowa 3 dni temu udostępniła Buenos na YT https://www.youtube.com/watch?v=L8gne0yYVm8

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jest u nich więcej filmików https://www.youtube.com/@FestivalGroup

      Usuń
    2. TVN udostępnia także ten duet z Buenos z imprezy w W-wie https://www.youtube.com/watch?v=XfOKMEiGWVQ

      Usuń
    3. Festival Group to marka obecna na rynku wydarzeń artystycznych i produkcji telewizyjnych, w Polsce i za granicą, od 1999 r.

      Założycielem firmy jest Marcin Perzyna - pomysłodawca i producent takich projektów jak „TOPtrendy Festiwal“ i „Sopot Top Of The Top Festival“.

      Wśród klientów Festival Group znajdują się ogólnopolskie stacje telewizyjne, największe korporacje działające na terenie Polski, a także instytucje publiczne i niepubliczne.

      https://festivalgroup.pl/pl/o-festival-group

      Usuń
    4. Festival Group robił także Wianki, z których jest nagranie duet z Buenos

      Usuń
    5. pod wiankowym filmikiem są negatywne komentarze dla Przybysz, a pod festiwalowym już nie.

      Usuń
    6. Wianki nad Wisłą 2023 "Kora - Przyszłam na świat po to" - czyli także forma undercover. TVN udostępnia zalogowanym 74 min z tej imprezy https://player.pl/programy-online/wianki-nad-wisla-2023-kora---przyszlam-na-swiat-po-to-odcinki,41786/odcinek-1,S01E01,257645

      Usuń
  8. Na temat 44,1 kHz Wikipedia podaje https://pl.wikipedia.org/wiki/CD-Audio

    Powodem wybrania takiej, a nie innej częstotliwości próbkowania było to, że była ona ówcześnie stosowana do zapisu cyfrowych danych dźwiękowych na taśmach wideo.

    o tych ADC dla taśm wideo można przeczytać https://en.wikipedia.org/wiki/PCM_adaptor

    Most video-based PCM adaptors record audio at 14 or 16 bits per sample, with a sampling frequency of 44.1 kHz for PAL or monochrome NTSC, or 44.056 kHz for color NTSC.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Konkretniejsze wyjaśnienie jest w obszernym tekście o CD https://www.avtest.pl/artykuly/historia-hi-fi/item/1333-40-lat-plyty-kompaktowej

      Postulowano także 14-bitowy zapis PCM — z prostej przyczyny: takim właśnie, zaledwie 14-bitowym, przetwornikiem c/a wówczas dysponowano. Nie zgadzano się także na pierwotnie proponowaną przez Sony wyższą częstotliwość próbkowania (50,4 kHz), choć akurat tę koncepcję Sony szybko porzuciło na rzecz częstotliwości 44,1 kHz wykorzystywanej w studiach nagraniowych przez wspomniane rejestratory U-Matic.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Odtwarzacz winylu i szalaku dla cyfrowego zapisu

51 tys za polski zestaw dla odtwarzania winylu

Analogowo ze streamingu do nowoczesnego zestawu Unitry

Atutem dla muzyki z PC jest jego otwarta struktura

Analogowe radio FM jest od dawna cyfrowe

Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Anni-Frid Lyngstad solowo z winylu i CD na PC

34 000 PLN za zestaw do odtwarzania winylu

Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV

Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem?