Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV

Producent nie pomyślał o wyjściu na subwoofer - w mediach społecznościowych taki komentarz pojawił się w temacie japońskiej oferty renomowanego producenta sprzętu muzycznego. Uwaga była słuszna z perspektywy oferty RTV, bo nie chodziło tu o spartańsko zaprojektowaną konstrukcję. Jest wręcz odwrotnie, bo Yamaha oferuje z nią bardzo szeroką gamę połączeń cyfrowych. Pojawiła się kilka lat temu i wówczas te cyfrowe możliwości były znaczącym kosztem produkcji tych głośników. Na to zwrócona została uwaga jesienią 2016 w serwisie o oprogramowaniu, że zredukowanie tych możliwości mogło być bardziej korzystne dla użytkownika, który nie potrzebuje przecież ich wszystkich w pakiecie. 

W szczególności dotyczyło to odtwarzających muzykę z PC, którzy chcą korzystać ze sprzętu Yamaha, bo legendarne monitory pasywne NS 1000M były referencją nie tylko dla zawodowo zajmujących się odsłuchem, co zapewniło popularność dużo skromniejszej konstrukcji NS 10M, która po latach stała się wzorcem dla cyfrowej oferty z NX-N500.

W ofercie RTV Yamaha trudno jednak znaleźć "bezcyfrowy" odpowiednik NX-N500. Aktywne monitory studyjne HS 5 są natomiast w ofercie "Pro Audio - Systemy Głośnikowe", czyli do dystrybucji w sklepach muzycznych, gdzie kosztują ok 800 zł/szt. Na Allegro oferowane są 200 zł drożej za parę lub jeszcze więcej. Klasyfikowane są dla bliskiego pola odsłuchu, więc pokrywa się to z warunkami, jakie są często przy odtwarzaniu muzyki PC.

W tej ofercie Yamaha na rynek muzyczny jest także subwoofer HS8S, który ma stosowne wejścia i wyjścia dla podłączenia HS5, co wyjaśnia brak ich w NX-N500. Subwoofer HS8S kosztuje jednak ok dwa i pół tysiąca złotych. Z tą ceną w sklepie muzycznym oferują cały pakiet z innym sub+2xHS5. W tym pakiecie stworzonym przez sklep nie uwzględniono jednak, że istnieje wersja satelitarna HS5I, która jest z myślą o podłączeniu do subwoofera. To w praktyce nie jest przeszkodą i cenowo zostało właściwie uwzględnione. Warto tu przy okazji podkreślić jeszcze, że wszystkie poruszone w tym akapicie oferty mają połączenia symetryczne i złącza XLR, czyli nie ma potrzeby inwestowania w drogie kable. 

Yamaha ma jeszcze serię MSP, gdzie monitory są lepiej zabezpieczone z myślą o ekranach komputerowych lub telewizyjnych, ale to zagadnienie jest teraz już mniej istotne. Natomiast prosta kalkulacja z aktualną ceną nowych NX-N500 za 3 599 zł i HS5 za ok 1 600 potwierdza przypuszczenie z 2016 roku, że "oferta z cyfrą" jest mniej korzystna dla odtwarzania muzyki z PC. Jednocześnie w tym przykładzie z kalkulacją jest potwierdzenie tego, na co niejednokrotnie była zwracana uwaga we wpisach dla czytelników serwisu o dobrym oprogramowaniu, że warto sprawdzić oferty sklepów muzycznych. Najprawdopodobniej Yamaha wyciągnęła również wniosek z cyfrowymi połączeniami w ofercie RTV i MusicCast oferują w pierwszej kolejności na bazie przystawek. Temat poruszony jest szerzej pt AudioVideo celnie o Yamaha NX-N500 z DSD 5,6 MHz i PCM 384/32

Temat cyfrowej oferty RTV z aktywnymi monitorami audio poruszony był także w nawiązaniu do bardzo ekskluzywnej propozycji brytyjskiego producenta KEF. Wiele wskazuje, że flagowy model KEF LS50 Wireless II w porównaniu z o połowę tańszym LSX II staje się mniej atrakcyjny, jeżeli muzyka odtwarzana jest z PC. Tu różnica w cenie jest znacząca, a w obu jest wyjście dla subwoofera. Kierunek z flagowym modelem jest jednak bardziej interesujący, ale cena tego jest jeszcze zbyt wysoka, bo oferty RTV nie uwzględniają potencjału drzemiącego w komputerach osobistych. Interesujące w tym zakresie wykorzystanie PC dla aktywnych monitorów jest w fińskiej ofercie Genelec, co zostało częściowo poruszone pod hasłem Dobieranie zestawu audio dla odtwarzania muzyki z PC nie jest niczym dziwnym

W sklepach muzycznych jest także oferta renomowanego producenta, o którym Wikipedia w j. ang. podaje: "Tannoy Ltd is a British manufacturer of loudspeakers and public address (PA) systems. Natomiast we wpisie pt Aktywny monitor audio istnieje na rynku bez tej nazwy od bardzo wielu lat wspomniane jest o ofercie japońskiego producenta, który stał się również legendarny w branży muzycznej.

Na marginesie tematu o ofercie KEF pojawił się na forum serwisu o oprogramowaniu inny trop związany z wyborem sprzętu audio do PC. Tam jeden z czytelników zwrócił się o poradę, bo w jego zestawie 5.1 pojawiła się awaria techniczna. Rozważał w związku z tym zmianę Magnat Digital Home Cinema 5100 na zestaw z mniejszą ilością głośników, które mają certyfikat THX, jak np Logitech Z2300 lub Z906. Doradzono jemu jednak zakup zestawu oferowanego w ogólnopolskiej sieci ze sprzętem RTV i AGD bez obsługi wielokanałowej. Obsługę 5.1 na 2.1 można rozwiązać w inny sposób, lecz o tym radzący już nic nie wspomniał. Jest to dobry przykład, że łatwo jest zasugerować się marketingowymi pokusami w ofertach RTV i nie brać pod uwagę, co one w praktyce zawierają. 

W przepadku oferty Yamaha NX -N500 uwaga o wyjściu dla subwoofera była tylko częściowo słuszna, bo takie nie jest tam potrzebne, o ile nie trzeba barć pod uwagę wbudowanej funkcji MusicCast. W innych przypadkach lepiej jest, gdy subwoofer ma wyjścia na satelity, lecz tego Yamaha nie pokazała jasno w ofercie RTV. Natomiast KEF oferuje inne rozwiązanie z wyjściem na subwoofer. bo ma inną podstawę, która umożliwia zastosowanie cyfrowej zwrotnicy.

Komentarze

  1. Temat wspomnianej w tekście oferty KEF jest zaprezentowany w j.ang. https://audiophilepc.blogspot.com/2022/09/british-wireless-proposals-from-kef.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jest także na temat oferty Tannoy https://audiophilepc.blogspot.com/2022/09/british-proposals-for-new-4-ch-surround.html

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Odtwarzacz winylu i szalaku dla cyfrowego zapisu

51 tys za polski zestaw dla odtwarzania winylu

Analogowo ze streamingu do nowoczesnego zestawu Unitry

Atutem dla muzyki z PC jest jego otwarta struktura

Analogowe radio FM jest od dawna cyfrowe

Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Anni-Frid Lyngstad solowo z winylu i CD na PC

34 000 PLN za zestaw do odtwarzania winylu

Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem?