aac+/48kHz/64kbps w mp4 na facebook

Transmisje na facebook z fonią to strumień 64 kbps z kodowaniem aac+ i próbkowaniem 48 kHz. Takie są z myślą o sztokholmskiej Polonii realizowane z gdańskiego Ratusza Staromiejskiego. Na ten temat jest tekst pt Lekarstwo z fonicznymi transmisjami na facebook. W temacie kodeka słownik hi-fi podaje na wstępie: AAC (ang. Advanced Audio Coding) - format stratnej kompresji cyfrowego sygnału audio. Pod nazwą AAC kryje się sam kodek, bez kontenera multimedialnego. AAC to rozwiązanie alternatywne w stosunku do formatów takich jak MP3, WMA, czy Ogg Vorbis. Podobnie jak w konkurencyjnych rozwiązaniach, w procesie kodowania AAC wykonywana jest stratna kompresja, w trakcie której następuje bezpowrotna utrata części oryginalnej informacji.
 Obrazek

Istotne ze strumieniem na facebook jest również to, o czym Wikipedii informuje w języku angielskim: AAC has been standardized by ISO and IEC as part of the MPEG-2 and MPEG-4 specifications. Part of AAC, HE-AAC ("AAC+"), is part of MPEG-4 Audio and is adopted into digital radio standards DAB+ and Digital Radio Mondiale, and mobile television standards DVB-H and ATSC-M/H. Najkrócej mówiąc, facebook stosuje mp4 z kodowaniem aac+.

Obrazek
Informację o tym zaawansowanym kodowania dźwięku w strumieniu mp4 uzupełnia to, co Wikipedia podaje w j.pol.: Zarówno technologia AAC, jak i aacPlus zostały opracowane przez szwedzką firmę Coding Technologies. SBR to unikatowa technika poszerzania pasma częstotliwości sygnału, która pozwala kodekom audio dostarczać taką samą jakość sygnału przy połowie mniejszym strumieniu binarnym danych. Technologia Parametric Stereo znacząco zwiększa wydajność kodeka w celu zmniejszenia strumienia binarnego stereofonicznych sygnałów audio. SBR i PS to zatem dwie metody pozwalające na zwiększenie wydajności kodeka audio

Obrazek

W Windows można zainstalować przeglądarkę Pale Moon i ustawić w niej AIMP dla obsługi podcastu, by udostępniany przez facebook sygnał cyfrowy był przetwarzany z nadpróbkowaniem 32bit/192 kHz, jak w wysokiej klasy odtwarzaczach CD. Wikipedia w tym temacie podaje np. Rozdzielczość bitowa dźwięku, głębia bitowa dźwięku (ang. bit depth) – liczba bitów opisujących jedną próbkę dźwięku (tzn. liczbę odzwierciedlającą chwilową wartość sygnału). W uproszczeniu, zmiana głębi bitowej ma wpływ na poziom szumu kwantyzacji, a zatem również na stosunek sygnału do szumu (ang. signal-to-noise ratio, SNR) oraz zakres dynamiki dźwięku. Istnieją jednak techniki takie jak nadpróbkowanie, dithering i noise shaping, które oddziałują na powyższe efekty bez zmiany głębi bitowej. Rozdzielczość bitowa wpływa także na rozmiar pliku audio – im większa jest liczba bitów w próbce, tym większy jest rozmiar pliku. Temat jest szerzej poruszony pt Audio z facebook i referencyjny PC4uMusic.

ObrazekObrazek

Konfiguracja PC4uMusic zapewnia wydajne dekodowanie aac+, bo jest to zaawansowany proces. Nawet drogi sprzęt RTV słabiej sobie z tym radzi i przez to profilaktycznie transmisje radiowe w Polsce udostępniane są nadal w większości z archaicznym mp3. Optymalnie skonfigurowany PC na potrzeby odtwarzania muzyki pozwala na pełniejszy relaks z transmisjami Szwedzkiego Radia w programie drugim, który jest udostępniany w strumieniu 320kbps. Temat zaprezentowany został pt BBC Sound HD free from Swedish Radio 2 i chociaż jakość strumienia można ocenić bez konfiguracji PC4uMusic, to przecież szkoda się zadowalać jedynie namiastką. Natomiast z 64 kbps jest jeszcze bardziej istotne, by zredukować do minimum wszelkie przekłamania przy dekodowaniu i później przetwarzaniu D/A.

Z potencjału konfiguracji PC4uMusic warto oczywiście korzystać także ze strumieniami mp3, gdzie trzeba dekodować 576 odrębnych sygnałów, na które dzielone jest pasmo dźwięku 20 Hz – 20 kHz. Kodek analizuje je na podstawie modelu psychoakustycznego i określa z jaką dokładnością należy zakodować każdy z nich.

Obrazek
 
Warto również skorzystać z możliwości obliczeniowych PC, by dla odtwarzania muzyki zapewnić optymalną konfigurację, która właściwie uwzględnia rozmieszczenie głośników. Microsoft oferuje tu nawet automatyczną kalibracją, ale do tego potrzebny jest dodatkowo mikrofon.

Obrazek

Alternatywą jest manualne ustawienie, lecz taka konfiguracja dla stereo nie jest w pełni logiczna, chociaż w praktyce bardzo dobrze się sprawdza.
 
 
Testy był np z Realtek ALC898 zapewniającym 110dB SNR na płycie głównej z odseparowaną sekcją Audio Noise Guard i kondensatorami klasy hi-end. Są także złocone gniazda minijack, do których analogowy sygnał dostarcza dowolnie wybrany scalak ze wzmacniaczem operacyjnym, co na ilustracji nosi nazwę Exklisiv Uppgradable OP-AMP

Komentarze

  1. Ratusz Starego Miasta w Gdańsku https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_Starego_Miasta_w_Gda%C5%84sku

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Odtwarzacz winylu i szalaku dla cyfrowego zapisu

51 tys za polski zestaw dla odtwarzania winylu

Analogowo ze streamingu do nowoczesnego zestawu Unitry

Atutem dla muzyki z PC jest jego otwarta struktura

Analogowe radio FM jest od dawna cyfrowe

Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Anni-Frid Lyngstad solowo z winylu i CD na PC

34 000 PLN za zestaw do odtwarzania winylu

Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV

Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem?