AudioVideo celnie o Yamaha NX-N500 z DSD 5,6 MHz i PCM 384/32


Aktywne monitory odsłuchowe Yamaha stały się kilka lat temu dobrym przykładem nowego trendu w ofercie RTV. Szczególnie ciekawe było to z powodu, że są od producenta specjalizującego się w audio, a nie szerokiej ofercie RTV. Jest również cenionym producentem instrumentów muzycznych oraz sprzętu dla estrady i studia. Już w 1904 roku ich pianina i organy nagrodzono Honorową Główną Nagrodą na Targach Światowych w Saint Louis. Wprowadzili także z sukcesem na rynek pierwsze popularne syntezatory cyfrowe. Intrygujące były przez to ich rozwiązania dla aktywnych monitorów osłuchowych, które wg producenta dziedziczą precyzję cenionych NS-10M. Warto do tego powrócić, bo producent na temat tej swojej oferty podaje nadal:

Wysoka jakość brzmienia jest pochodną zastosowanych rozwiązań technicznych. Wzmacniacz mocy, kluczowy element w głośnikach aktywnych, wykorzystuje analogową końcówkę mocy, dostarczającą 70 W/kanał. Ponadto zbalansowana transmisja sygnału i zastosowanie zbalansowanego połączenia (kabel XLR) całkowicie eliminuje ryzyko pogorszenia jakości dźwięku spowodowane szumem. Ponadto projektanci zastosowali wysokiej klasy przetwornik C/A USB, obsługujący pliki w rozdzielczości DSD 5,6 MHz i PCM 384 kHz/32 bity. Układ kompatybilny jest z transmisją asynchroniczną i dzięki własnemu zegarowi taktującemu eliminuje jitter, niedoskonałość, która pogarsza jakość dźwięku.


Cele i skalę zaawansowanie tej oferty bardzo dobrze widać w opisach prezentowanych przez wiele salonów audio:

Yamaha NX-N500 to podstawkowe monitory typu all-in-one. Kolumny głośnikowe wyposażone są we własny wzmacniacz oraz moduły łączności bezprzewodowej Bluetooth, AirPlay i Wi-Fi, a ponadto zapewniają dostęp do funkcji sieciowych. Dzięki temu, a także dzięki zaawansowanej konstrukcji technicznej, kolumny zapewniają wysoką jakość brzmienia i umożliwiają odtwarzanie muzyki z niemal dowolnego źródła – smartfonu, tabletu, iUrządzeń, komputera, dysku NAS lub telewizora. Jako komponent rodziny MusicCast kolumny mogą być elementem domowego systemu bezprzewodowej muzyki. Kolumny umożliwiają również dostęp do tysięcy internetowych stacji radiowych (vTuner) oraz muzycznych serwisów, m.in. Spotify.

24 sierpnia 2019 miesięcznik AudioWideo podsumował test Yamaha NX-N500

Aktywne – tak; bezprzewodowe – nie; grające po sieci – jak najbardziej, także ze streamingu i z gęstych plików. Albo po USB jako monitory biurkowe. Taką, niezbyt oczywistą, koncepcję zestawów głośnikowych proponuje Yamaha.

Relacja z testu oparta była na ocenach kilku osób i jedna z nich tak wyjaśnienia ogólną ocenę:

Najlepiej wypadało USB, na drugim miejscu uplasowała się transmisja sieciowa DLNA. Muzyka z serwisów strumieniowych i mojego dysku NAS brzmiała bardzo dobrze, szczególnie ta w formatach bezstratnych. Bluetooth mnie rozczarował, ale z drugiej strony, czy naprawdę jest on potrzebny, jeśli mamy MusicCast? Warto dodać, że w ramach tej funkcjonalności możliwe jest strumieniowanie muzyki bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Pomaga w tym także bezpośrednia łączność WiFi Direct.

Zwrócono do tego bardzo słusznie uwagę na specyficzne rozwiązanie w tej ofercie:

Na pierwszy rzut oka są identyczne, ale tak nie jest. Lewa kolumna zawiera układy wejściowe i kartę sieciową. Obie trzeba niestety połączyć aż dwoma kablami: przewodem L-R Link, który łatwo pomylić z komputerową skrętką i standardowym kablem zbalansowanym (długość 3 m) zakończonym XLR-ami".

To jest interesujące, bo widać w tym próbę obniżenia kosztów produkcji, chociaż nie jest to tania oferta. Yamaha to renomowany producent sprzętu muzycznego i hi-fi, co jest gwarancją, że przetwornik elektroakustyczny i wbudowane wzmacniacze są dobrej jakości, bo innymi nie dysponują. Tym samym zadbano, by przy podłączeniu analogowym ten produkt nie odstawał od innych w ich ofercie. Dziwna jest  tu tylko logika ze stereofonicznym wejście minijack i później przekazywanie prawego kanału przez XLR. To wygląda na próbę analogowej nobilitacji dla rozwiązań cyfrowych. Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że w prototypie zakładano przetwornik cyfrowo-analogowy w każdym głośniku. Stworzono do tego rozwiązania ze sterowaniem obu przez łącze sieciowe. Ograniczono się jednak do wspólnego DAC i chciano zapewnić najlepsze możliwe analogowe podłączenie wewnętrzne  w oferowanym rozwiązaniu systemowym. Skrętka pozostała dla specjalnie stworzonego rozwiązanie z zaawansowaną kontrolą zdalną przez pilota i potwierdzeniem tych przypuszczeń jest zewnętrzna regulacja głośności tylko w głośniku z DAC.Ten teoretycznie powinien być dobrej klasy, bo elektroniczne pianina Yamaha cieszą się uznaniem muzyków. Oferowano także muzykom ciekawe rozwiązania z kartami dźwiękowymi. To nie jest jednak jednoznaczne w tej konkretnej konstrukcji, gdzie cena produktu została zdominowana mnóstwem dodatkowych funkcji. Są to typowe dla sprzętu RTV rozwiązania z systemami wbudowanymi, co nigdy nie jest tanie, o ile koszta nie są zredukowane poprzez kontrolowane ograniczenie jakości.

Ta oferta może być ciekawa dla ortodoksyjnych fanów sprzętu RTV, a w szczególności dla potencjalnych użytkowników funkcji multiroom. Nie zaszkodzi tylko pamiętać, że w takim przypadku trzeba kupić stosowny sprzęt Yamaha do każdego pomieszczenia. Jeżeli NX-N500 mają być do pokoju gościnnego, to dublowanie ich w sypialni może nie być już oczywiste, a tym bardziej w kuchni, czy pokoju dziecka. 


Producent jest tego świadomy i dla MusicCast oferuje tylko jeden model aktywnych głośników hi-fi, a reszta to już inna klasa sprzętu RTV. Stawiają bardziej na swoje tradycyjne głośniki z pasywnymi zwrotnicami i konieczne ich wysterowania wzmacniacze z dużą mocą. Oddzielna jest także klasyfikacja ich wolnostojący wzmacniaczy zintegrowanych w ofercie AV i tych dla kina domowego. W tym drugim widać także rozwiązania, gdzie jest duży reżim kosztów produkcji. Podział jest także na systemy hi-fi, a zainteresowanym wyższą jakością pozostają tradycyjne analogowe wzmacniacze zintegrowane.

Niemniej na europejskiej stronie producenta jest obrazek z NX-N500 sugerujący korzystanie z komputera i można pobrać na niej sterownik dla Windows. Jest tam także link do informacji w pdf pt Reference Information Playing back DSD audio using foobar2000. Dostępna do pobrania w pdf jest również instrukcja, gdzie na str. 19 jest o ustawieniach dla Windows Media Player 12 i 11, a dane techniczne cyfrowych połączeń są na 39 i na kolejnej o parametrach analogowych. 

Na tej stronie w zakładce features jest jeszcze elegancka informacja marketingowa o zainstalowanych w tych monitorach układach elektronicznych dla obsługi cyfrowych sygnałów z danymi. Zdjęcie powyżej  pokazuje "płytę główną", która jest dla obsługi stereofonicznego sygnały w obu głośnikach i montowana w lewym. W zacytowanych poniżej opisach zainstalowanych na płycie procesorów można znaleźć szerszą informację na czym polega ich obsługa formatów z najwyższą rozdzielczością. Ocena redakcji specjalistycznego czasopisma w oparciu testy odsłuchowe precyzyjnie się z tym pokrywa.

High-Grade USB DAC Supports DSD 5.6MHz Native Resolution and PCM 384kHz/32-bit for High Resolution Reproduction

The NX-N500’s high performance USB DAC is a full-spec PCM 384kHz/32-bit unit with support for DSD 5.6MHz native resolution. It is compatible with asynchronous transmission and can perform low-jitter transmission by using its own master clock, without being affected by the PC clock. It also makes use of an ASIO driver, it achieves lower latency and higher throughput and along with Windows PC compatibility, it’s also compatible with MAC OS Integer Mode, allowing 32-bit playback even in MAC OS.

Exceptionally High Performance ESS 32-bit D/A Converter

The D/A converter for the NX-N500 is the ES9010K2M from ESS Technology, Inc. not only itshigh precision processing of 32-bit audio, but also the ability to handle large amounts of audio data with full PCM 384kHz, DSD 5.6MHz native reproduction, strength in the low register, and high quality definition in the high register. Since the built-in D/A converter generates its own master clock, an original Jitter Elimination function is also included, permitting D/A conversion with extremely low impact of clock jitter.

ES9010K2M to Audio D/A Converter ICs Sabre 32 Premier Stereo low power audiophile DAC, który jest często montowany w sprzęcie RTV i przy zakupie jednej sztuki kosztuje obecnie jedynie 24 zł, a przy ilościach powyżej 100 znacznie poniżej 17. W informacji producenta tego można sprawdzić w schematach technicznych, jak wiele wysiłku było potrzebne, by zagwarantować możliwości, które dostępne są z niedrogim scalakiem montowanym na płytach głównych PC i oprogramowaniem. 
 
Yamaha nie zainwestowała w lepszy DAC. Oferowany przez tego samego producenta ES9038PRO jest najbardziej zaawansowany i nazwany Audio D/A Converter ICs Sabre Pro Reference 8 channel DAC, czyli jest dla systemów wielokanałowych, co nie musi być wykorzystane, ale takie rozwiązanie nie jest ekonomiczne, gdy chodzi o scalak, który aktualnie kosztuje 437,71 zł /szt. Scalaki tego producenta są również w niższych cenach, ale nadal pozostaje kwestia ich rentowności w N500. Na temat droższych układów scalonych można przeczytać w prezentacji ich producenta

SABRE PRO Audiophile DACs are based on 32-bit HyperStreamDAC technology, delivering a dynamic range (DNR) from 124dB to 140dB, with -110dB to -124dB total harmonic distortion plus noise (TH+N). These devices include eight preset filters, full-scale auto-gain calibration, programmable volume ramp-rate, total harmonic distortion (THD) compensation, programmable soft-start time, improved DPLL lock range, additional programmable GPIOs, DSD over PCM (DoP) input capability, and clock gearing to reduce core clock frequency.

NX-N500 są nadal atrakcyjne dla korzystających z MusicCast, ale pozostali mogą chcieć wymienić je na inny sprzęt. Jeżeli są dostępne na rynku wtórnym, to mogą mieć bardziej atrakcyjną ceną i są wówczas interesującą alternatywą, by z nimi przy analogowym podłączeniu odtwarzać muzykę z PC.  Cyfrowe połączenie Yamaha NX-N500 jest optymalne dla np. stereofonicznego odtwarzania strumieni z np 24 bitowymi nagraniami, które oferowane są w sieci. Wówczas PC nie jest konieczny, o ile nie chcemy zapisać ich na twardy dysk, by mieć własną kolekcję muzyki wybraną z różnych sklepów lub zakupionych płyt. Podobnie jest z nagraniami transmitowanymi przez np Euroclassic Notturno.

Niezastosowane tu rozwiązanie z indywidualnym przetwornikiem cyfrowo-analogowy w aktywnym monitorze audio jest jeszcze bardziej atrakcyjne, ale nie może jeszcze właściwe zaistnieć w tradycyjnej ofercie producentów sprzętu RTV. Takie rozwiązanie jest we flagowym modelu KEF, gdzie nadal jest jednak ograniczone typową dla oferty RTV konstrukcją systemu wbudowanego.


Yamaha zaoferowała z nazwą MusicCast Vinyl 500 cyfrowe urządzenie wbudowane w gramofon  które elegancko komponuje się w domu z głośnikami NX-N500 i temat jest szerzej poruszony pt Bezprzewodowy odtwarzacz winylu kosztuje ponad 3 tys. PLN 

 

 

Komentarze

Audiofil PC pisze…
Yamaha HS 5 jest "bez cyfry" za ok 800 zł/szt w sklepie muzycznym. Allegro ma je o 100 zł drożej.
AudiophilePC pisze…

MusicCast NX-N500 Spec https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/speaker_systems/nx-n500/specs.html#product-tabs
AudiophilePC pisze…
Reference Information Playing back DSD audio using foobar2000

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjwtseY26mAAxWdKRAIHa2hDUMQFnoECA4QAQ&url=https%3A%2F%2Feurope.yamaha.com%2Ffiles%2Fdownload%2Fother_assets%2F7%2F819027%2FPBDSDN_EN00_foobar2000_sg_En.pdf&usg=AOvVaw1Paa3_XV4UxL1RBl1doBkD&opi=89978449

Popularne posty

Odtwarzacz winylu i szalaku dla cyfrowego zapisu

51 tys za polski zestaw dla odtwarzania winylu

Analogowo ze streamingu do nowoczesnego zestawu Unitry

Atutem dla muzyki z PC jest jego otwarta struktura

Analogowe radio FM jest od dawna cyfrowe

Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Anni-Frid Lyngstad solowo z winylu i CD na PC

34 000 PLN za zestaw do odtwarzania winylu

Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem?

Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV