Aktywna zwrotnica cyfrowa za jedynie 110 Euro

Warto korzystać z głośników hi-fi, ale te z pasywną zwrotnicą tracą po pewnym czasie swoje właściwości

W pasywnej zwrotnicy najbardziej zmieniają się właściwości kondensatorów, a ich wymiana nie jest tania i efekty tego nie trwają wiecznie. Cyfrowe filtry aktywne mają dłuższą żywotność. Modernizacja domowych głośników na aktywne jest przez to w większości przypadków korzystniejsza.

W sklepach muzycznych jest wiele różnych propozycji z cyfrowymi zwrotnicami i taką nazywa się tam najczęściej digital crossover

OMNITRONIC SMARD-24 RCA Digital DSP Controller to cyfrowa zwrotnica dla pary głośników dwudrożnych. Aktualnie jest w polskich sklepach muzycznych dostępna już od 499 zł. Trzeba jeszcze do tego przystosować głośniki dla bi-amping, ale bez podłączonej w to zwrotnicy.Warto ją jednak w nich zostawić, by zachować kolekcjonerską wartość oryginalnej konstrukcji, co może być szczególnie istotne dla jakiś droższych modeli. Potrzebny jest również dodatkowy wzmacniacz stereofoniczny. Możne być używany i taki zawsze można łatwo wymienić na jeszcze lepszy. Wyzwaniem dla wzmacniacza jest jednak pasywna zwrotnica w głośniku, a z aktywną jest ono znacznie mniejsze.

Stereofoniczny zestaw trójdrożny potrzebuje natomiast np OMNITRONIC DXO-26E, który kosztuje ok półtora tysiąca złotych. Tutaj ilość dodatkowych wzmacniaczy i kabli głośnikowych staje się większa, a to jest mało praktyczne w normalnych warunkach domowych. 

Bardziej eleganckie rozwiązanie mogą zapewnić dwa trójdrożne moduły mono dla samodzielnego montażu i sześć tego typu wzmacniaczy mocy. Jeden moduł z filtrem i trzy ze wzmacniaczami można zamontować we wspólnej obudowie i zintegrować ją elegancko z każdym głośnikiem.

Aktywne głośniki 3 drożne to np KEF LS60 w cenie ok 34 tys zł. za parę. Elektronika jest w nich elegancko zintegrowana w obudowach. Podłączenie ich ma własną logiką, która została dostosowana dla bardzo bogatej ilości funkcji w tym zakresie i są cyfrowe. Rozwiązanie są tu typowe dla oferty systemów wbudowanych, na których opierają się producenci sprzętu RTV. Chociaż obsługiwany jest sygnał wejściowy 24bit/384kHz, to do DAC trafia z częstotliwością próbkowania zredukowaną do połowy, a w przypadku podłączenia bezprzewodowego nawet czterokrotnie. W praktyce dobrze sprawdza się już  jakość 16 bit/192 kHz, ale te głośniki nie należą do tanich i oczekiwania mogą być wyższe. Posiadacze drogich DAC mogą być zawiedzeni cyfrowym podłączeniem i być może otrzymają przy analogowym  pełną jakość z jednego głośnika, ale z drugiego już nie. 

Ograniczenie do 24 bit/192 kHz ma także wspomniany wyżej moduł zwrotnicy i cena jest niewygórowana. 

Tańsza opcja ma ograniczenie do 48 kHz i brakuje wejścia cyfrowego, ale koszt zestawu jest bardzo przystępny.

Ciekawym przykładem profesjonalnego rozwiązania jest nowa wersja legendarnych głośników szwedzkich z początku lat 70, które zaoferowano teraz jako aktywne i "cyfrowe" (linki są do info. w j. ang). W Szwecji kosztują w nowej wersji ok. 4 tys. zł i jedynie 25% mniej za perfekcyjne odrestaurowane z pasywną zwrotnicą, która powoli będzie po raz kolejny traciła swoje właściwości. Właściciele takich głośników w zadbanym stanie mogą odzyskać ich właściwą jakość znacznie niższym kosztem i na dłużej. Temat renowacji szwedzkich głośników poruszony jest pt "Alternatywa ortoakustyczna z lat 70 warta renowacji".


Widoczny na zdjęciu głośnik był na stałej ekspozycję w salonie Rad-Pol na sopockim Monciaku. Tam była możliwość zlecenia renowacji i modernizacji głośników. Rad-Pol to uznanym od lat producentem mebli na zamówienie, ale covid spowodował, że ich sopocki salon został zamknięty.

Można samodzielnie poszukać aktywnego rozwiązania dla starszych głośników. Jest wiele ofert internetowych, które wyglądają bardzo atrakcyjni i trudno jest tylko stwierdzić ich rzeczywistą jakość.

Trudno jest również ocenić dane techniczne w ofertach RTV i kwestie z aktywnymi głośnikami i cyfrowymi zwrotnicami poruszone są pt.: "AudioVideo celnie o Yamaha NX-N500 z DSD 5,6 MHz i PCM 384/32"oraz "384 kHz w ofercie RTV bywa wiarygodne nieco inaczej".  

W oddzielnym tekście został także poruszony temat aktywnej i pasywnej zwrotnicy >>>

 

 

Komentarze

  1. Widoczne na pierwszym od góry zdjęciu głośniki zostały w warszawski warsztacie tapicerskim obite włoską tkaniną. Zdjęcie zrobione jest w gdańskiej Galerii Wnętrz City Meble.

    OdpowiedzUsuń
  2. "British wireless proposals from KEF" jest o wspomnianych w tekście cyfrowych głośnikach w ofercie RTV https://audiophilepc.blogspot.com/2022/09/british-wireless-proposals-from-kef.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Odtwarzacz winylu i szalaku dla cyfrowego zapisu

51 tys za polski zestaw dla odtwarzania winylu

Analogowo ze streamingu do nowoczesnego zestawu Unitry

Atutem dla muzyki z PC jest jego otwarta struktura

Analogowe radio FM jest od dawna cyfrowe

Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Anni-Frid Lyngstad solowo z winylu i CD na PC

34 000 PLN za zestaw do odtwarzania winylu

Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV

Audio dla domu w zestawie z PC, czy z telefonem?